Sprzęt wędkarski

Sprzęt na zawodach wędkarskich

Wszyscy zawodnicy, aby móc przystąpić do sportowej rozgrywki, muszą mieć określony ekwipunek. Główne elementy, które powinny się znaleźć w torbie wędkarza to żyłka oraz spławik wraz z wyważonym obciążeniem, a także wędzisko i haczyk. Przy spławiku koniecznie trzeba pamiętać o umieszczeniu go centralnie na żyłce. Na podstawie ciężkości całego zestawu, wylicza się ciężkość, jaka może spoczywać na dnie. W większości wypadków, jest to około 10-15%. Wiele obostrzeń jest też dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych, co wiąże się niekiedy z koniecznością organizacji grup, jak i osobnych regulaminów dla nich.

Oczywiście nie można naruszać regulaminów. Nadużywanie innych niedozwolonych sprzętów, może być zgłaszane przez każdego uczestnika zawodów, jak i też poprzez publiczność. W takich sytuacjach zachodzi obowiązek sprawdzenia ekwipunku wędkarza i podjęcie decyzji, czy może on kontynuować zawody, czy też niestety musi z nich zrezygnować.
Zawodnicy podczas łowienia mogą korzystać z podpórki na wędkę w postaci odpowiednio wystruganego kawałka drewna lub też z profesjonalnej podkładki pod wędkę. Łowić można przy użyciu jednej dłoni, w jakiej zawodnicy trzymają jedną wędkę. Kolejnymi elementami, jakie wędkarze mogą posiadać są też wędki na wymianę. Przeważnie ich ilość jest nieograniczona, ale zdarza się też, że można ich mieć wyłącznie trzy sztuki. Ważnym elementem jest też siatka, mająca około 2-5 metrów długości. Istotna jest też jej wielkość oraz to, jak jest wycięta, czy na kształt koła, elipsy, kwadratu oraz prostokąta. Siatka jest podstawowym elementem, w jakim można przechowywać złowione ryby. Należy je w niej umieszczać i nie stosować innych metod, czy pojemników, jak wiadra oraz szafle. W większości regulaminów są one zakazane.

By w pełni współgrać ze środowiskiem wodnym, można korzystać z naturalnych przynęt. Samodzielnie dobrze jest je wcześniej przygotować. Aby ryby się na nie łapały można je pomalować smakowymi i wonnymi substancjami. Najważniejsze na tym etapie jest to, aby nie zawierały one chemii, czy innych środków, które źle wpłynęłyby na pozostałe ryby we wodzie, jak i na rozwój roślin niezbędny do życia innych zwierząt. Niekiedy ilość przynęt, którą można wykorzystać się ogranicza. W jednym z etapów można użyć ich więcej, w innym mniej. Przelicza się je na zasadach określonych w regulaminach poszczególnych zawodów wędkarskich. Trzeba też posiadać pudełka określone odpowiednimi wymiarami, jak i wiadra również obwarowane przepisami. Wykorzystywane są one do przechowywania przynęt, a także do ich prezentowania, zarówno podczas początkowej, jak i przejściowej kontroli sztabu sędziowskiego.