Przebieg zawodów wędkarskich

Przebieg zawodów wędkarskich

Przebieg zawodów wędkarskich w dużej mierze powiązany jest z ich organizacją. Należy uwzględnić cały regulamin, a także wszystkie ważne zasady, aby całość była zgodna z duchem sportu. Najpierw trzeba zebrać zawodników w jednym miejscu, aby móc sprawdzić listę obecności, a także dokonać losowania stanowisk, gdzie odbędzie się połów. Jest to system w pełni losowy, stąd też dużo zależy od szczęścia. Nie można w związku z wylosowanym stanowiskiem dokonywać zmian. Zawody są otwierane w momencie, kiedy już wszyscy wędkarze znajdą się na stanowiskach i będą w pełni gotowi do połowu.

Zarówno start zawodów, jak i koniec, czy przerwy w nich ogłasza się poprzez umowne sygnały. Zawody w wędkarstwie spławikowym, zaczynają się od łowienia przy pomocy przynęt ciężkich. Zawsze wędka w przypadku takich zawodów, musi być obciążona w wyważony sposób. Wędka musi posiadać spławik. Zawody trwają do kilku godzin, a w ocenie końcowej brana jest pod uwagę waga okazów, jak i ich ilość. Suma jednego i drugiego pomaga komisji wędkarskiej w ogłoszeniu wyników i ustaleniu zwycięzcy. Zawody można też organizować w tak zwanych sektorach. Wtedy oceniane są poszczególne grupy, a nie osoby pojedyncze. Organizatorzy muszą pamiętać jednak o tym, aby odsunąć publiczność od wędkarzy. W większości regulaminów musi być ona oddalona na około 2-5 metrów. Dodatkowo sektory także nie powinny być blisko siebie. Między nimi odległość może wynosić od 8-15 metrów.

Wiele osób, jakie należą do kół wędkarskich, również bierze udział w takich zawodach. Są one interesujące, jak i dodatkowo pomagają zdobyć doświadczenie. Łowienie ryb jest przystosowane na wiele technik, liczne przynęty, a także na różnych wodach. Do wspomnianych wód należą bieżące, jak i stojące. Dla osób, jakie przygotowują takie zawody, wybranie miejsc też nie jest łatwe. Muszą mieć one bowiem najmniej 1 metr głębokości, co w jakiś sposób jest dodatkowym utrudnieniem, szczególnie w środowisku naturalnym. W sztucznych zbiornikach sprawa jest o tyle łatwiejsza, że hodowcy bezpośrednio przygotowują takie miejsca pod ewentualne zawody.

Kolejnym z utrudnień dla łowiących, jak i prowadzących zawody jest fakt, że trzeba uważać na słupy elektryczne, a także inne media podprowadzane do domów. Należy się od nich odsunąć niekiedy na odległość 30 metrów, co zmniejsza pole wędkarskie. Stąd też przeprowadzenie zawodów jest niezwykle trudne i najlepiej, kiedy zajmują się nim specjaliści