Technik, jak i możliwości wędkowania jest wiele. Są one opisane szczegółowo w licznych regulaminach, a także sygnowane poprzez Związki Wędkarskie. Obejmują one metody proste, skomplikowane, a także metody przy użyciu niekiedy bardzo nowoczesnych i starych wędek. Przede wszystkim takie zawody to połowy rekreacyjne, gdzie spotykamy się z brakiem komercji i z ćwiczeniem własnych umiejętności.
Najbardziej znaną i popularną zarazem techniką stosowaną na zawodach jest spławikowo – gruntowa. Jest to technika, w której ważnym jest sygnalizator. To za jego pomocą określa się ilość brania, a należy do niego dzwonek, spławik oraz tak zwany swingtip. Wędki mają też zróżnicowaną długość, można mieć ich przy sobie kilkanaście. Muszą jednak trzymać się wytycznych związanych z rzutowym ciężarem, jak i długością. Stosowanie przynęt jest bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim stosowane są przynęty żywe, co zdecydowanie ułatwia nęcenie ryb.
Największą z różnic, jaka stawia inne techniki daleko w tyle podczas wykorzystywania na zawodach, jest pozycja wędkarza. Jest on bowiem ustawiony wręcz nieruchomo. Wybiera się dla niego statyczną pozycję, gdzie może korzystać włącznie ze statywu pod wędkę i trzymać ją jedną dłonią. Branie ryb określa w tym przypadku częstotliwość poruszania się sportowca. Niekiedy może on spędzić więc w jednym miejscu nawet kilka godzin. Na zawodach niestety nie można sobie pozwolić na taką ilość czasu, stąd też staranność w przygotowaniu zanęt jest bardzo duża. Spławik jest bardzo funkcjonalnym elementem, jaki pomaga określić położenie naszej zanęty, a przy korzystaniu z sygnalizatora określa ustawienie przynęty. Tutaj też swoje zastosowanie znajduje dzwoneczek, który informuje nas o danym z miejsc. Można też prócz dźwięku do sygnałów określających wyporność i położenie stosować światło elektroniczne.
W przypadku niskich temperatur, można zastosować wędkarstwo podlodowe. Jest ono skoncentrowane wokół umiejętności wywiercenia dziury w powierzchni lodu. Zazwyczaj bardzo mroźną zimą zachodzi możliwość korzystania z tej metody na zawodach. Dodatkowo jest ona preferowana w zimnych krajach. Nie bez znaczenia są tutaj wszelakiego typu kołowrotki, sztuczne i żywe zanęty pochodzenia zwierzęcego, jak kawałki skór i kości. Nie można używać spławika, gdyż mógłby zamarznąć w niskiej temperaturze. Korzysta się ze specjalistycznej sprężynki, jaka daje nam sygnał brania, niekiedy przy niewielkich ruchach okazów pod wodą.