Regulamin zawodów wędkarskich

Regulamin zawodów wędkarskich

Wszystkie zawody wędkarskie, jakie odbywają się w naszym kraju, mają różnego typu regulaminy. Łączy je wspólna pasja sportowa uczestników, a także chęć dbania o naturalne zasoby przyrody. Najważniejsze w nich jest dobre zorganizowanie zawodów, a także przystosowanie wszystkich stanowisk do wymagań sportowców. Dobry wędkarz może stać się po takich zawodach jeszcze lepszym ekspertem w swojej dziedzinie.

Przed każdymi zawodami organizowane są eliminacje. Z nich wyłania się pierwszych mistrzów, najczęściej dla danego rejonu, którym jest gmina, czy województwo. Później dopiero odbywają się główne zawody, gdzie można zdobyć uznanie wędkarskich sportowców, jak i możliwość dalszego rozwoju. Sam fakt, że zawody odbywają się indywidualnie, jak i w grupach, daje nam wybór w którym kierunku wolelibyśmy się rozwijać. Można łowić samodzielnie, jak i w sektorach, gdzie pojawia się szansa poznać innych pasjonatów tego sportu. Zanim jednak przystąpi się do zawodów trzeba podejść do losowania stanowisk i sprawdzenia listy obecności, najczęściej za pomocą wpisów. Zawody są dzielone na tury, których minimalnie musi być co najmniej dwie, a maksymalna ich ilość zależy od organizatorów zawodów. Najczęściej całość jednej tury trwa od 2 do 3 godzin i jest skracana wyłącznie podczas niekorzystnych dla zawodników wiatrów, czy opadów.

Istnieje cała masa różnych dźwięków, jakie umownie określają czas startu, końca, przerwy, czy też zmian. Sygnały te mogą być bardzo różnorodne. Niekiedy sposób wydawanego dźwięku informuje uczestników o tym, co się dzieje, a innym razem rodzaj komunikatu określa ilość sygnałów dźwiękowych, czy też ich kolejność.

Siatkę, jaką uczestnicy mają ze sobą na składowanie ryb, należy umieścić w zbiorniku wodnym przy pomocy blokady. Jest to potrzebne do tego, aby ryby mogły zaczekać do czasu przyjazdu sędziów, a także aby siatka nie wpadła do wody, pozbawiając tym samym wędkarza wszystkich złowionych okazów. Rzucanie zanęty w obrębie swojego pola łowieckiego daje wędkarzowi liczne możliwości. Nie może on jednak tego nadużywać. Nie należy również przedłużać swojej linii brzegowej, a także wchodzić do wody, czy wyrzucać, bądź przerzucać zanęty na inny pas wędkarski. W trakcie zawodów nie wolno stosować żadnych dźwięków mogących eliminować konkurencję, czy szkodzić rybom. Generalnie nie można powodować nadmiernego hałasu, jak również myć dłoni w czynnym łowisku. Podczas zawodów zabronione są też przynęty, które dokleja się do haczyków. Całość należy traktować poważnie, pamiętając o tym że nadrzędną zasadą jest to, aby nie przeszkadzać innym uczestnikom zawodów.

W przypadku niestosowania się przez uczestników do zasad określonych w regulaminie zawodów wędkarskich, mogą się oni narazić na różnorakie kary od sędziów, aż do kary dyskwalifikacji włącznie.