Czym jest wędkarstwo

Czym jest wędkarstwo?

Wędkarstwo przez wielu nazywanych jest sposobem na życie, dodatkową opcją pozyskiwania żywności ekologicznej, ale dla elity wędkarskiej jest to sport, gdzie obowiązują zasady i gdzie można nabywać doświadczenie. Polega na prostym sformułowaniu, mianowicie na łowieniu ryb, przy pomocy wędki. Najważniejsze w przebiegu takich zawodów, jest przestrzeganie regulaminów, jak i posiadanie i dysponowanie wyłącznie dozwolonym sprzętem. Ma on mieć konkretne parametry, jak i być stosowany zgodnie z zasadami opisanymi skrupulatnie w regulaminie. Wędkarstwo jest dzielone na kilka rodzajów. Istnieje wędkarstwo morskie, gdzie ryby łowi się z pokładu mini statków, kutrów, bądź łódek. Zazwyczaj są one przycumowane przy brzegach oraz wypływają na niewielkie wody.

Kolejnym jest muchowe, gdzie nazwa wzięła się od rodzaju przynęty, mianowicie much. Są to sztuczne muszki, do jakich należy posiadać odpowiednią wędkę z zaczepem muchowym.

Przy wędkarstwie podlodowym, trzeba opanować sztukę odwiertów w oblodzonej powierzchni łowiska. Polega to bowiem na łowieniu spod tafli lodu, gdzie stosuje się najczęściej dwie wędki oraz przynęty pochodzenia naturalnego.

Spinning to kolejny rodzaj wędkarstwa z wykorzystaniem małych sztucznych rybek, jakie mają za zadanie wabić okazy za pomocą koloru, czy faktu, że są pomalowane wonnymi substancjami.

Wędkarstwo spławikowo- gruntowe jest najczęściej wykorzystywanym na zawodach sportowych oraz należy do hobby. Można w nim łowić na dwa sposoby, mianowicie przy brzegu, a także z łódki przybrzeżnej. Używa się przeważnie jednej wędki.

Opracowano dodatkowo metodę trollingu, gdzie ryby są łowione poprzez przynęty lokowane na żyłkach. Przynęty mają na celu prowokować drapieżne ryby, jakie w wyniku reakcji mają się docelowo łapać.

Dzięki licznym rodzajom wędkowania, można wybrać coś dla siebie. Rzadko kiedy wędkarz specjalizuje się we wszystkich z technik. Najmniej stosowaną w Polsce jest metoda trollingu. Poprzez brak akceptacji Związku Wędkarskiego, nie można było jej używać, gdyż sądzono, że szkodzi ona rybom. Najczęściej jest to metoda wykorzystywana w państwach zachodnich. Dzięki niej można złapać od razu duże grupy ryb. Jest to jednak metoda niedozwolona na żadnych zawodach. Zastosowanie jej wymaga morskiego środowiska, głębokich wód, jak i licznych ryb drapieżnych, którymi poprzez sztuczną przynętę można manipulować. Należy pamiętać, że wędkarstwo to przede wszystkim interesujący sport.